Τεχνολογία: Μαθαίνω μέσα από την πράξη

Σοφία Σπυροπούλου (Α4)

Άλλη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της ευχάριστα και δημιουργικά για το 2ο Γυμνάσιο Κορίνθου.  Φέτος στο μάθημα της Τεχνολογίας, που μας έκανε ο κύριος Ιωάννης Σκούπας, διδαχθήκαμε για πρώτη φορά τις γενικές έννοιες της Τεχνολογίας και ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με τις εξής τεχνολογικές ενότητες:

α.  Εργαλεία και Μηχανές

β.  Ενέργεια και Ισχύς

γ Επικοινωνία και Μεταφορές

Μέσα στην τάξη επιλέξαμε με ψηφοφορία μαζί με τους συμμαθητές μας μία από τις παραπάνω τεχνολογικές ενότητες κι έπειτα ο καθένας ξεχωριστά διάλεξε να φτιάξει μία κατασκευή  από την επιλεγμένη ενότητα.

Έτσι μόλις έφθασαν τα υλικά για τις κατασκευές, τοποθετημένα  μέσα σε μεγάλα καφετιά χάρτινα κιβώτια, ήρθε η ώρα να περάσουμε από την θεωρία στην πράξη!

Την πρώτη φορά που αντικρίσαμε τα υλικά για τις κατασκευές τα συναισθήματά μας ήταν ανάμικτα. Χαρά κι ανυπομονησία να κατασκευάσουμε κάτι δικό μας! Αγωνία για την σωστή επεξεργασία  των ξύλινων, πλαστικών και μεταλλικών κομματιών! Περιέργεια και συνάμα φόβος που θα έρθουμε για πρώτη φορά σε επαφή με εργαλεία που δεν έχουμε ξαναχρησιμοποιήσει! Όμως σιγά-σιγά υπό την επίβλεψη  του καθηγητή μας, κου Σκούπα, ο φόβος μας εξανεμίστηκε και ανακαλύψαμε τον μαγικό κόσμο του τεχνικού σχεδίου, των εργαλείων, του λειασμένου ξύλου και της επεξεργασίας των διαφορετικών κομματιών, της μέτρησης των κομματιών και της ατομικής και συλλογικής προσπάθειας. Και βέβαια όλα αυτά συνοδευόμενα από πολύ γέλιο με τις μερικές φορές άγαρμπες και αδέξιες προσπάθειες μας, οι οποίες βέβαια ήταν δικαιολογημένες αφού για πρώτη φορά ερχόμασταν σε επαφή με τα εργαλεία.

Στο τέλος, υπό την καθοδήγηση  του καθηγητή μας,  όλα πήγαν καλά και όλες οι κατασκευές μας στέφθηκαν από επιτυχία. Αποκομίσαμε πολλές σημαντικές γνώσεις, εργαστήκαμε με το μυαλό μας και τα χέρια μας και τελικά τα καταφέραμε. Η εμπειρία μας αν και πρωτόγνωρη μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και σίγουρα καλές αναμνήσεις. Σίγουρα θα το επαναλαμβάναμε!!!

Απολαύστε ένα μικρό δείγμα της δουλειάς μας από την έκθεση τεχνολογίας που οργανώσαμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς:

Καλό καλοκαίρι και καλή επιτυχία στις εξετάσεις!!!

Προηγούμενη Σελίδα